Zaćma u psa i kota – przyczyny

lek. wet. Jakub Boguszewski – okulista

Przychodnia dla zwierząt Vetika

Zaćma u psa i kota może być wrodzona

Zaćma to inaczej zmętnienie soczewki. Choroba utrudnia widzenie w różnym stopniu, w zależności od fazy jej rozwoju.

U samego źródła tej choroby leży zaburzenie funkcjonowania biochemicznego soczewki. Przyczyny zaćmy można podzielić na kilka grup. Zaćma u psa i kota może być dziedziczna – geny przekazywane z pokolenia na pokolenie warunkują powstawanie tego schorzenia. Przyczyna może być również pozapalna, np. zapalenie błony naczyniowej oka może powodować zaburzenie w odżywianiu soczewki, która nie jest unaczyniona (dlatego jest przezroczysta). Wszelkie zaburzenia we wnętrzu gałki ocznej, między innymi właśnie zapalenie błony naczyniowej oka, mogą powodować zaćmę, czyli nieprzezierność soczewki.

Zaćma u psa i kota może mieć różne przyczyny

Zaćma u psa i kota może rozwinąć się w wyniku urazu oka. Wszelkie zaburzenia w gałce ocznej, zaburzenia w odżywianiu soczewki, mogą prowadzić do zaćmy.

Urazy oka

Kolejną przyczyną zaćmy może być uraz gałki ocznej, zarówno tępy jak i penetrujący. Uraz tępy powoduje na przykład nadwichnięcie lub zwichnięcie soczewki, co prowadzi do zaburzenia jej odżywiania. Uraz penetrujący z kolei, np. przez kolec, który przebił rogówkę i uszkodził przednią torebkę soczewki, też może doprowadzić do rozwoju zaćmy. Istnieje również grupa chorób o podłożu metabolicznym, takich jak cukrzyca, które często przyczyniają się do rozwoju zaćmy.

Wszystko, co znajduje się w żywym organizmie, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, żyje. Mogłoby się wydawać, że kości są strukturami z kamienia bądź skały, jednak są to żywe struktury zbudowane z komórek. Podobnie soczewka jest zbudowana z komórek, które muszą się odżywiać. Ze względu na to, że nie posiada ona naczyń krwionośnych (gdyby je miała byłaby nieprzezierna), to jest odżywiana w inny sposób  – poprzez ciało szkliste, strukturę znajdującą się w komorze ciała szklistego za soczewką. Nie należy jednak mylić odżywiania soczewki z odżywianiem organizmu w ogóle. O soczewce mówimy na poziomie biochemicznym czy komórkowym i nie można tego łączyć z odżywianiem doustnym.

Zaćma młodzieńcza i starcza

Wbrew powszechnej opinii nie tylko starsze zwierzęta chorują na zaćmę. Czasami występuje zaćma wrodzona, która rozwija się w życiu płodowym i jest obserwowana już po urodzeniu. Wrodzona zaćma może być zarówno dziedziczna jak i nie. U zwierząt poniżej 2 roku życia występuje również zaćma młodzieńcza. Schorzenie to pojawia się także u zwierząt dorosłych oraz oczywiście u starych. Zaćma starcza jest najczęstszą odmianą, ale nie jedyną.

Choroba ta dotyka nie tylko psy rasowe, ale również mieszańce. Z tego względu trudno jest wyróżnić rasy szczególnie narażone na zaćmę. Jednak bezsprzecznie można powiedzieć, że zaćma u psów występuje częściej niż u kotów.

 

 

Summary
Zaćma u psa i kota - przyczyny
Title
Zaćma u psa i kota - przyczyny
Description

Zaćma to choroba powodująca zmętnienie soczewki i utrudniająca widzenie. O przyczynach i rodzajach zaćmy u psów i kotów, mówi okulista - Jakub Boguszewski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *