Pies się starzeje – jak opóźnić ten proces?

lek. wet. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Pies się starzeje – co można zrobić?

Na początku trzeba zdefiniować, co to znaczy stary pies i stary kot, bo długość ich życia jest bardzo różna. Wiek średni u psów ras dużych zaczyna się wcześniej – około 5-6 lat. Natomiast u psów ras małych procesy starzenia zaczynają się w wieku około 8-9 lat. U kotów ta granica przesunięta jest jeszcze dalej, prawdopodobnie do 8-9 lat – wtedy możemy mówić, że kot jest w wieku średnim. Trzeba też patrzeć na to, jak zwierzę funkcjonuje, bo jeden pies się starzeje szybciej, a drugi wolniej. Na przykład 7-letni pies będzie normalnie biegał za piłeczką, zadowolony i szczęśliwy, a inny tej samej wielkości i w tym samym wieku, będzie leżał na kanapie i sapał.

Pies się starzeje ineczej niż kot.

Każdy pies się starzeje inaczej. Ale każdemu można przedłużyć życie w dobrej formie, jeśli się mu zapewni zbilansowaną dietę, odpowiednio dużo ruchu i dobrą opiekę weterynaryjną.

Przede wszystkim ruch i dieta

Są trzy rzeczy, które mogą spowolnić starzenie się psa: dieta, ruch i utrzymanie odpowiedniej wagi ciała. Mówiąc dieta, mam na myśli dobre jedzenie już od szczeniaka. Kiedy pies intensywnie rośnie warto inwestować w dobre jedzenie. Taka inwestycja zwróci się nam, gdy pies będzie starszy. Później trzeba dbać o to, by przez całe życie jadł karmę dobrze zbilansowaną i dobrej jakości. Bardzo ważny jest także ruch. Procesy starzenia będą wolniej postępowały u psa, który się rusza, który dostaje dużo bodźców z zewnątrz, ma jakieś zadania do wykonania, jest stymulowany zarówno fizycznie jak i psychicznie, niż u takiego, który leży na kanapie. Musimy też dbać o to, żeby pies nie był otyły. Wiąże się to oczywiście z dwoma poprzednimi rzeczami. Udowodniono już milion razy, że zwierzęta, które są szczupłe i mają odpowiednią wagę, żyją o wiele dłużej niż zwierzęta otyłe. Związane jest to ze schorzeniami, które współistnieją z otyłością, czyli chorobami serca, wątroby, z cukrzycą. Wszystkie one przyspieszają procesy starzenia.

Zdrowe zęby to dłuższe życie

Ważnym elementem utrzymania zwierzaka w dobrej kondycji jest również opieka weterynaryjna, czyli dbałość o jego zdrowie. Jeśli widzimy jakieś niepokojące objawy warto od razu zgłosić się do weterynarza. Niech te pierwsze objawy pozostaną pierwszymi i jedynymi symptomami, nawet jakieś poważnej choroby. Nie czekajmy aż pies się zestarzeje. Jeśli np. popuszcza mocz czy jest ociężały, nie mówmy, że to dlatego, że pies się starzeje. W większości przypadków są to zmiany, które można leczyć, niezwiązane stricte ze starością. Zazwyczaj przyczyną jest jakaś choroba i możemy psu pomóc, co też spowalnia procesy starzenia i wydłuża jego życie. Dobrym przykładem są zęby. Dbanie o zęby, leczenie czy wyrywanie tych, które się psują, czyli regularna sanacja ustna, naprawdę wydłuża psom życie. Psy nie umieją dbać o zęby, musimy to robić za nie. Warto pamiętać, że prosty zabieg czyszczenia jamy ustnej nawet u starszego psa odmładza go o 2-3 lata. I to po nim widać. Tak więc, jeśli zadbamy o dietę, ruch, odpowiednią wagę i opiekę weterynaryjną, to myślę, że pies będzie żył długo i szczęśliwie.

Zobacz też:

Sprawność psa – co robić, żeby się nią długo cieszył?

Nie dla psa kiełbasa. Błędy w żywieniu psów.

Kalendarz szczepień

Podsumowanie
Pies się starzeje - jak opóźnić ten proces?
Tytuł
Pies się starzeje - jak opóźnić ten proces?
Opis

Niestety pies się starzeje szybciej niż człowiek. Są jednak sposoby, żeby długo był w dobrej formie. Bardzo ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta, odpowiednia dawka ruchu i dobra opieka weterynaryjna. Jeżeli zadbamy o te trzy elementy, nasz pies długo będzie cieszył się dobrą kondycją i będzie szczęśliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *