Ewa Rybak – groomerka, hodowla czarnych terierów VA BENE
Wzorce FCI czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej dotyczą psów rasowych, których właściciele chcą je wystawiać i rozmnażać.
Te wzorce znane są groomerom, którzy profesjonalnie przygotowują psy
Wzorce strzyżenia FCI zostały wymyślone specjalnie dla psów uczestniczących w wystawach. Oczywiście każdy przedstawiciel każdej rasy może być ostrzyżony w ten sposób, ale nie musi. Na wystawach wzorce muszą być przestrzegane – bez tego pies nie byłby dopuszczony do oceny.
Fryzura dla psa
Na domowy użytek psy mający określony wzorzec FCI są strzyżone zupełnie inaczej. Przykładem jest pudel, który na wystawie powinien być uczesany w tak wymyślne fryzury jak lwia, puppy clip, ale na co dzień byłoby to zbyt uciążliwe dla właścicieli, wtedy często strzyżone są po prostu sportowo.
To samo dotyczy yorków, które na wystawach powinny być w długim włosie, z kokardami na głowie, a na co dzień strzyżone są sportowo – króciutko, tak, żeby i właścicielom i im było wygodnie.
Kto tworzy wzorce?
Wzorce strzyżenia najczęściej tworzą autorzy rasy. Dam za przykład teriera rosyjskiego: autorzy rasy chcą, aby wyglądał elegancko, ale też wzbudzał respekt, wymyślają mu więc taką fryzurę, która podkreśla anatomiczne zalety psa, ukrywa natomiast anatomiczne wady
Jak przygotować psa do wizyty u groomera?
Przede wszystkim małego zwierzaka należy przyzwyczajać od samego początku do tego, że będzie pielęgnowany.
Przyzwyczajamy go już w domu stawiając go na stole, włączając mu suszarkę, pokazując mu różne nowe dźwięki, z którymi w przyszłości będzie się spotykał. Bardzo fajną formułą w salonach groomerskich jest tzw. wizyta przedpielęgnacyjna, dotyczy ona maluchów od 4 do 6 miesięcy. Pies przychodzi na taką wizytę właśnie po to, żeby zapoznać się z tymi wszystkimi strasznymi rzeczami i czynnościami, które później go będą spotykały.
Jak przebiega wizyta u groomera
Podczas takiej wizyty piesek zostaje wykąpany. Często dzieje się to w obecności właściciela, ale zazwyczaj groomerzy nie lubią obecności właścicieli, ponieważ psy zupełnie inaczej się przy nich zachowują. Po kąpieli pies zostaje wysuszony, ma włączoną maszynkę, żeby usłyszał jej dźwięk. Pozwalamy mu chodzić po stole i wszystko obwąchać. Jest to na pewno dla niego stres, bo wszystko jest nowe, ale pomału się z tym zapoznaje.
W przypadku starszych psów ogromny procent udanej wizyty w salonie to jest praca właścicieli. Właściciel powinien zdawać sobie sprawę z tego, że zostawia nam pod opieką psa, który nieprzygotowany, przede wszystkim będzie się bardzo denerwował, a co za tym idzie, może się różnie zachowywać. Jeżeli właściciel włoży trochę serca i przygotuje psa do takiej wizyty, będzie go czesał, będzie go karmił smakołykami przy tych czynnościach, będzie to dla psiaka mniejszym stresem później.
Agresywny pies w salonie
Jeżeli z kolei wiemy, że nasz pies jest agresywny, chory, lub ma jakiekolwiek inne dolegliwości bardzo ważne jest, by zgłosić to groomerowi, aby wiedział on, jak się ma zachować. Przed agresywnym psem zabezpieczy się: założy mu kaganiec, a przy chorych pieskach będzie bardziej uważać.
Związek Kynologiczny
Związek Kynologiczny zrzesza hodowców psów i miłośników psów rasowych. Powstał w 1938 roku, a następnie reaktywował swoją działalność w 1948 roku, jako jedyna organizacja kynologiczna w kraju jest członkiem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Związek organizuje wystaw psów rasowych, kontroluje standardy hodowli i czuwa nad przestrzeganiem przepisów dotyczących zwierząt. Jest także organizatorem m.in. Mistrzostw Polski Psów Towarzyszących i Obronnych, Zawodów Agility, Zawodów Obedience i Wyścigów Chartów. Na swojej stronie internetowej Związek podaje dokładny opis wzorca rasy wraz z zaleceniami co do pielęgnacji i dopuszczalnego uczesania.
Zobacz też:
Przycinanie pazurów – po co i czym
Piąty pazur