Wskazania do fizjoterapii

mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny

Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet

Wskazania do fizjoterapii wiążą się ze stanem zdrowia zwierzaka

Wskazania do fizjoterapii są liczne. Warto jednak pamiętać, że fizjoterapia nie jest obojętna dla organizmu i, podobnie jak inne formy leczenia, ma swoje wskazania oraz przeciwwskazania. Zależą one przede wszystkim od formy terapii, jaką się zastosuje, od tego, jakie są zalecenia. Wpływa też na to stan pacjenta – psa czy kota. Do wskazań rozpoczęcia fizjoterapii należą przede wszystkim schorzenia ortopedyczne, czyli choroby dotyczące aparatu ruchu: kości, stawów, mięśni oraz ścięgien. Będą to wszelkie urazy, złamania, skręcenia czy zwichnięcia, a także różne stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowe i choroby dziedziczne. Wskazania do fizjoterapii to także rozmaite problemy neurologiczne, czyli te dotyczące chorób tkanki nerwowej. Będą się do tego zaliczały różne urazy tkanki nerwowej, uszkodzenia nerwów, stany zapalne, choroby mózgu oraz choroby zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa, wszelkie dyskopatie i spondylozy, czyli zwyrodnienia kostne w trzonach kręgowych i stawach kręgosłupa, które prowadzą do zesztywnienia jego poszczególnych odcinków. Wskazaniem do fizjoterapii są również choroby dermatologiczne, na przykład trudno gojące się rany czy różne zmiany skórne. Fizjoterapia ma też zastosowanie w stomatologii, a nawet w urologii.

Wskazania do fizjiterapii mogą być różne.

Wskazania do fizjoterapii są naprawdę bardzo liczne. Są to schorzenia ortopedyczne, dermatologiczne, a nawet urologiczne. Rehabilitant dobiera rodzaj zabiegu do schorzenia i ogólnego stanu zdrowia zwierzaka. Każda choroba bowiem wymaga innego rodzaju terapii; fot. Adam Wróbel

Przeciwwskazania do fizjoterapii

Mimo, że fizjoterapia ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób, istnieją także przeciwwskazania do jej stosowania. Do ogólnych przeciwwskazań możemy zaliczyć choroby nowotworowe, ostre stany chorób bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych, ciążę, implanty elektroniczne, czasem też implanty metalowe. Oczywiście wiele zależy od tego z jakim zabiegiem będziemy mieć do czynienia, a także od indywidualnych cech pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia.  Zdarza się też, że w danej sytuacji rana będzie na przykład przeciwwskazaniem do wykonywania elektrostymulacji, ale z kolei będzie wskazaniem do wykonania laseroterapii. Dlatego terapeuta musi indywidualnie ocenić wskazania i przeciwwskazania do fizjoterapii. To on wie najlepiej, kiedy można daną terapię zastosować.

Zobacz też:

Enostoza – choroba kości u młodych psów

Rehabilitacja psów i kotów

Złamania ogona – jak postępować?

Podsumowanie
Wskazania do fizjoterapii
Tytuł
Wskazania do fizjoterapii
Opis

Wskazania do fizjoterapii psa czy kota, podobnie jak przeciwwskazania, powienien ocenić terapeuta. Wiele bowiem zależy od rodzaju zabiegu, charakteru pacjenta oraz jego stanu zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *